lv ru en ee lt

Pasaules Cirka Dienas Rīgas Cirkā šogad ir ļoti izvērstas un daudzveidīgas.

23.04.15

Pasaules Cirka Dienas Rīgas Cirkā šogad ir ļoti izvērstas un daudzveidīgas. Katrai no svētku izrādēm bija savs īpašs vēstījums. 19.aprīļa izrādes laikā skatītājiem bija iespēja ieskatīties vienā no Latvijas cirka mazāk zināmām vēstures lapaspusēm.
Latvijas starpkaru periodā Rīgas Cirkā darbojās viens no sava laika ievērojamākiem latviešu cirka režisoriem un šprehstalmeistariem Juliuss Moruss (1887-1945), mākslinieks ar daudzpusīgu talantu ,bijis gan klauns, gan bereitors.... Pateicoties J.Morusam kā izrādes režisoram un Rudajam klaunam, kas uzticēja Kazimiram Plučam gadījuma dēļ izrādē aizvietot savu partneri Balto klaunu, latviešu cirka vēsturē ienāca turpmāk slavenākais mūsu klaunādes pārstāvis – Baltais klauns Rolands. Arī mūžībā J.Moruss tika aizvadīts no mūsu cirka manēžas. Kā savā atmiņu grāmatā “Baltais klauns” rakstīja K.Plučs : “ Juliuss Moruss bija viens no nedaudzajiem, kas ar lepnumu saucās tajā uzvārdā un vārdā, kādā tas tika nosaukts jau piedzimstot.”
J.Morusa sieva bija Jadviga (dzimusi Mušinska), poļu cirka īpašnieka meita, lieliska partnere savam vīram ekscentriskās klaunādēs, kā arī veikla voltižētāja uz zirga.
Morusu ģimenē auga talantīgas audžumeitas Stefānija (manēžas vārds Žanete , dz.1925) un Marija (dz.1940). Kad pagājušā gadsmita trīsdsmito gadu otrā pusē Morusu ģimene aizbrauca uz Maskavas cirku, Žanetes priekšnesuma augstā kvalitāte pārliecināja, par skaistā akrobātikas žanra iespējām un tas mudināja daudzus pievērsties lokanības priekšnesumu demonstrēšanai.

Savukārt Marija septiņu-astoņu gadu vecumā (1947.,1948.g.) savu lokanību plastiskajā etīdē demonstrēja Rīgas Cirka manēžā, uzstājoties ar skatuves vārdu Marisa Lazda. Kā tas bija? To cirka 19.aprīļa izrādē parādīja mazā Salaspils Kultūras nama cirka studijas “Arlekīns” audzēkne Veronika Volodko, kurai Marisa Lazda - 75 gadīgā kundze Marija Lase iemācīja savu numuru. Skanēja pēckara iecienītā melodija “Tumša nakts”, meitene bija ģērbta tādā pat tērpā kā savulaik Marisa, skatītāji aplaudēja gan jaunajai akrobātei, gan atmiņām, gan ņiprajai kundzītei Marijai Lasei. Ziedi un aizkustinājuma asaras....